Brak słów: Dom z małych kostek

Dom z małych kostek || Detale historii

Mawiają, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Mawiają też, że mądrość przychodzi z czasem, gdy rzetelnym okiem potrafimy sięgnąć w przeszłość, zanurzając się we wspomnieniach, które minęły bezpowrotnie. W młodości wypływamy na brzeg, aby dojrzeć horyzont, na starość zanurzamy się w głębi czasu.

Dom z małych kostek jest tak naprawdę fortecą o tytanowych murach, zdolnych stłamsić każde oblężenie. Jego fundamenty wmurowane są aż do jądra ziemi i tylko twórca twierdzy jest w stanie ją zburzyć.

Ludzie są tym co ich otacza, chłoną atomy z każdej materii i z tych cząstek wszystkiego dookoła tworzą historie. Nie inaczej jest z obrazem Domu z małych kostek, w którym ludzi podzielono na tych odpływających z prądem, oraz tych, dla których wspomnienia są czymś więcej niż tylko siatką przypadkowych powiązań.

dom z malychkostek

Historia stworzona przez japońskiego reżyseria Kunio Kato, to rysunkowa alegoria współczesnej Wenecji, przedstawiająca walkę z czasem i destrukcyjnym przeznaczeniem. Główna postać z początku – wydawało by się – nie zawiera w sobie niczego niezwykłego, jednak kiedy zanurza się wraz z widzem w otchłań przeszłości, zaczynamy dostrzegać niezauważalny na pierwszy rzut oka fakt, iż każdy z nas ma jakąś historię do opowiedzenia . Z pozoru naturalny wydźwięk minionych czasów zabiera nas w podróż do chwil, które choć wydają się naturalnym wynikiem życia ludzkiego, to stanowią o człowieczeństwie i usprawiedliwiają postawę głównej postaci wobec roztaczającej się rzeczywistości.

Według słusznej wizji Kato, słowo dom, każdy z nas może przypisać do danego miejsca jedynie raz w życiu. O wartości domu stanowią detale, ich kształt i odcień naznaczył tykający zegar, to przestrzeń wypełniona czymś więcej niż tylko powietrzem, aury tego miejsca nie może zniszczyć czas, może go jedynie delikatnie zatrzeć, a im dłużej trwa w naszej pamięci, tym mocniej wierzymy, iż jest to najszczęśliwsze i najbezpieczniejsze miejsce na ziemi. Różnicą pomiędzy mieszkaniem i domem jest diametralna: mieszkanie posiada ramy czasowe, dom jest wieczny.


 

 

 

 

COPYRIGHT © 2018. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s