The Place ®

The Place || Możliwe szczęście

Człowiek jest połączeniem strat i wgnieceń. Czasami kształtem przypomina pogniecioną kartkę, która pomimo wszystko niesie w sobie jakąś treść. Bywa, że droga do pragnień wiedzie po kolczastej łodydze róży. Nasza ułomność polega jednak na czymś innym. To do czego jesteśmy zdolni, wynika z nagrody jaką przeniesie nasze poświęcenie, a jeżeli nagroda jest pewna, nawet najczystsza dusza zdolna jest zabrudzić serce cudzą krwią.

Paolo Genovese zsyła na świat księgę, dając jej moc wpływania na moralność, oczekującą bezwzględności i skruchy. Brzemię pośrednika zrzuca na głównego bohatera cząstki krzyża każdej napotkanej osoby. Jego smutek bierze się z lęku zrodzonego przez bezradność

Popadając w agonie nie dostrzegamy pozytywnych rozwiązań. Rozwiana nadzieja potrafi pokruszyć nawet najtwardszy charakter. To kim jesteśmy, nie zależy od problemu, lecz od podejścia do niego. Często jednak zatracamy się w mroku bezradności, nie potrafimy znaleźć racjonalnego wytłumaczenia, aż w końcu poddajemy się i właśnie w tym momencie na scenę wchodzi nasza tajemnicza postać z księgą, a w zasadzie z notatnikiem. Oferuje rozwiązanie, czasami kosztem ludzkiej godności i moralności.

Przerażeni wbiegamy w ścieżkę, która w jednej chwili staje się jedyną słuszną. Momentami niezależnie od tego, jak mocno czegoś pragniemy, należy odpuścić, odpaść z biegu na oślep i zatrzymać się tuż przed przepaścią.

736543_1.1

The Place, zwykła restauracja, jakich pełno na świecie, jest poczekalnią dusz, tworzy czyściec na ziemi. Skrajnie dzieli ludzi, lecz niezdecydowanych oszczędza, daje im potrzebny czas, nie pośpiesza, zależy jej na wolności wyboru, od którego jakimi ludźmi jesteśmy. Jedno miejsce zdołało zmieścić więcej zwrotów akcji i emocji, niż najdroższe kino akcji.

Obraz Genovese łączy przypadki, daje upust ciemnej stronie ludzkiego charakteru, wrzucą ją w wir ostateczności, pokazując zarazem jak ciężko niektórym zrobić krok w tył, stojąc twarzą w twarz z konającym demonem, od którego z całych sił chcemy się wreszcie uwolnić.

Słowem „człowiek”, jego słabości, tęsknoty, wyrzuty sumienia i pragnienia tworzą obraz miejsca, gdzie nawet najcięższy kamień odnajdzie lekkość, bądź skruszy się na pył próbując ową lekkość poczuć.

 

 

 

COPYRIGHT © 2018. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s