Kształt wody ®

Kształt wody  ||  Kształt del Toro

Zrozumieć kształt del Toro, to przede wszystkim zrozumieć świat nierealny. Podchodząc do tej pozycji, należy wyzbyć się wszystkich obrazów rzeczywistości, zamknąć umysł na bodźce zewnętrzne, po czym postarać się zrozumieć cały świat, jedynie na podstawie obrazu autorstwa Guillermo. Winniśmy w nim płynąć, nie prosząc o ratunek.

Historia Elizy Esposito, jej delikatność i monotonia życia wprowadza w nastrój uśpienia graniczącego z lewitacją ciała pomiędzy wymiarami, tym bardziej im jest jej więcej na ekranie.

Spośród tej monotonii, dyskretnie naszym oczom ukazuje się świat pełen emocji niewyrażanych słowami. Uśpione nadzieje budzą się na nowo pośród bezwzględności i poczucia bezpowrotnej straty, a wszystko to dzieje się w świecie, gdzie spotyka się delikatność dusz i chłód metalu.

730925_1.1

Kiedy inne postacie swoje poglądy wyrażają monologami o nieco przesyconym podejściu filozoficznym, nasza główna bohaterka cały swój urok wyraża mimiką i gestami, które w jednoznaczny sposób wyrażają jej emocje. Eliza tworzy tajemnice, otwierając dla niej cały swój świat, oddając się jej bez pamięci, jakby od tego zależało jej życie i szczęście.

Del Toro łączy dwie samotności, dając im najcenniejszy dar – miłość, której żadne z nich dotychczas nie doświadczyło. Tworzy dookoła nich setki przeciwności, zastawiając na nich sidła w każdym możliwym momencie. Doprowadza ich aż nad samą krawędź skrajności, jednak pozostawia im dwie najważniejsze cechy: oddanie i poświęcenie.

Kształt wody jest jedynie pustą formą, która zostawiona sama sobie na zawsze taką pozostanie. Prawdziwym pięknem, do którego dąży fabuła, jest forma uzupełniona, której wnętrze tworzy nierozerwalną całość. Dokładnie taką formą jest historia Elizy.

Słowem – marzenie, o które trzeba walczyć, nawet za cenę własnego życia, nawet jeżeli ukryte jest ono, gdzieś głęboko na dnie morza.

 

Zobacz moją recenzje na:

Bez tytułu

 

 

Copyright © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s